Nigeria’s electoral umpire, Independent National Electoral Commission (Inec), has published 100 names of senators elected for the country’s 9th assembly.

The commission is expected to publish nine more names, following the March 9 rerun elections, as there are 109 senatorial seats in Nigeria.

The 100 federal lawmakers were elected by their constituents on 23 February, 2019, when the cuntry held its Presidential and National Assembly elections.

Read Also: Ihedioha emerges winner of Imo Governorship election

Based on the list released by the commission, the ruling All Progressives Congress (APC) has won 62 seats, Nigeria’s main opposition party, Peoples Democratic Party (PDP), has 37 seats, while the Young Progressives Party (YPP) owns one seat.

Below is Inec list of senators elected so far

STATE DISTRICT NAMES PARTY
1 ABIA NORTH ORJI UZOR KALU APC
2 ABIA CENTRAL THEODORE ORJI PDP
3 ABIA SOUTH SUPPLEMENTARY
4 ADAMAWA NORTH ISHIAKU CLIFF PDP
5 ADAMAWA CENTRAL AISHATU DAHIRU APC
6 ADAMAWA SOUTH BINOS YERO PDP
7 A. IBOM NORTHEAST BASSEY ALBERT PDP
8 A. IBOM NORTHWEST CHRIS EKPENYONG PDP
9 A. IBOM SOUTH AKON EYAKENYI PDP
10 ANAMBRA NORTH STELLA ODUAH PDP
11 ANAMBRA CENTRAL UCHE EKWUNIFE PDP
12 ANAMBRA SOUTH IFEANYI UBA YPP
13 BAUCHI NORTH MOHAMMED BULKACHUWA APC
14 BAUCHI CENTRAL JIKA HALIRU APC
15 BAUCHI SOUTH CANDIDATE TO BE DETERMINED BY COURT ORDER
16 BAYELSA EAST DEGI BIOBARAKU WANGAGRA APC
17 BAYELSA CENTRAL DIRI DOUYE PDP
18 BAYELSA WEST EWHRUDJAKPO LAWRENCE PDP
19 BENUE NORTH EAST GABRIEL SUSWAM PDP
20 BENUE NORTH WEST EMMANUEL ORKER-JEV PDP
21 BENUE SOUTH PATRICK ABBA MORO PDP
22 BORNO NORTH KYARI ABUBAKAR APC
23 BORNO CENTRAL KASHIM SHETTIMA APC
24 BORNO SOUTH ALI NDUME APC
25 CROSS RIVER NORTH ROSE OKO PDP
26 CROSS RIVER CENTRAL SANDY ONOR PDP
27 CROSS RIVER SOUTH GERSHOM BASSEY PDP
28 DELTA NORTH PETER NWAOBOSHI PDP
29 DELTA CENTRAL OVIE OMO-AGEGE APC
30 DELTA SOUTH JAMES MANAGER PDP
31 EBONYI NORTH SAM EGWU PDP
32 EBONYI CENTRAL OBINNA OGBA PDP
33 EBONYI SOUTH MICHAEL AMA-NNACHI PDP
34 EDO NORTH FRANCIS ALIMEKHENA APC
35 EDO CENTRAL CLIFFORD ORDIA PDP
36 EDO SOUTH MATTHEW UROGHIDE PDP
37 EKITI NORTH OLUBUNMI ADETUNMBI APC
38 EKITI CENTRAL OPEYEMI BAMIDELE APC
39 EKITI SOUTH ADEBAYO ADEYEYE APC
40 ENUGU EAST CHIMAROKE NNAMANI PDP
41 ENUGU WEST IKE EKWEREMADU PDP
42 ENUGU NORTH CHUKWUKA UTAZI PDP
43 GOMBE NORTH ALKALI AHMED APC
44 GOMBE CENTRAL DANJUMA GOJE APC
45 GOMBE SOUTH AMOS BULUS APC
46 IMO EAST ONYEWUCHI FRANCIS PDP
47 IMO NORTH SUPPLEMENTARY
48 IMO WEST DECLARATION MADE UNDER DURRESS
49 JIGAWA NORTHEAST IBRAHIM HASSAN APC
50 JIGAWA NORTHWEST DANLADI SANKARA APC
51 JIGAWA SOUTHWEST MOHAMMED SABO APC
52 KADUNA NORTH SULEIMAN KWARI APC
53 KADUNA CENTRAL UBA SANI APC
54 KADUNA SOUTH DANJUMA LA’AH PDP
55 KANO NORTH BARAU JIBRIL APC
56 KANO CENTRAL IBRAHIM SHEKARAU APC
57 KANO SOUTH KABIRU GAYA APC
58 KATSINA NORTH AHMED BABBA-KAITA APC
59 KATSINA CENTRAL KABIR ABDULLAHI APC
60 KATSINA SOUTH BELLO MANDIYA APC
61 KEBBI NORTH ABDULLAHI YAHAYA APC
62 KEBBI CENTRAL ADAMU ALIERO APC
63 KEBBI SOUTH BALA IBN NA’ALLAH APC
64 KOGI EAST SUPPLEMENTARY
65 KOGI CENTRAL YAKUBU OSENI APC
66 KOGI WEST DINO MELAYE PDP
67 KWARA NORTH UMAR SADIQ APC
68 KWARA CENTRAL YAHAYA OLORIEGBE APC
69 KWARA SOUTH OYELOLA ASHIRU APC
70 LAGOS EAST ADEBAYO OSINOWO APC
71 LAGOS CENTRAL OLUREMI TINUBU APC
72 LAGOS WEST ADEOLA OLAMILEKAN APC
73 NASARAWA NORTH GODIYA AKWASHIKI APC
74 NASARAWA WEST ABDULLAHI ADAMU APC
75 NASARAWA SOUTH TANKO AL’MAKURA APC
76 NIGER NORTH SABI ABDULLAHI APC
77 NIGER EAST MOHAMMED SANI MUSA APC
78 NIGER SOUTH BIMA ENAGI APC
79 OGUN EAST MUSTAPHA OLALEKAN APC
80 OGUN CENTRAL IBIKUNLE AMOSUN APC
81 OGUN WEST TOLULOPE ODEBIYI APC
82 ONDO NORTH AJAYI BORROFICE APC
83 ONDO CENTRAL AYO AKINYELURE PDP
84 ONDO SOUTH NICHOLAS TOFOWOMO PDP
85 OSUN EAST ADENIGBA FADAHUNSI PDP
86 OSUN CENTRAL AJIBOLA BASHIRU APC
87 OSUN WEST ADELERE ARIOWOLO APC
88 OYO NORTH ABDULFATAI BUHARI APC
89 OYO CENTRAL TESLIM FOLARIN APC
90 OYO SOUTH KOLA BALOGUN PDP
91 PLATEAU SOUTH SUPPLEMENTARY
92 PLATEAU CENTRAL DIMKA AYUBA APC
93 PLATEAU NORTH GYANG ISTIFANUS DUNG PDP
94 RIVERS EAST SUPPLEMENTARY
95 RIVERS SOUTHEAST MPIGI BARINADA PDP
96 RIVERS WEST SUPPLEMENTARY
97 SOKOTO NORTH ALIYU WAMAKKO APC
98 SOKOTO EAST ABDULLAHI GOBIR APC
99 SOKOTO SOUTH ABUBAKAR TAMBUWAL APC
100 TARABA NORTH ISA SHUAIBU LAU APC
101 TARABA CENTRAL YUSUF ABUBAKAR YUSUF APC
102 TARABA SOUTH EMMANUEL BWACHA APC
103 YOBE NORTH AHMED LAWAN APC
104 YOBE SOUTH IBRAHIM BOMAI APC
105 YOBE EAST IBRAHIM GEIDAM APC
106 ZAMFARA NORTH KAURA TIJANI YAHAYA APC
107 ZAMFARA CENTRAL ALIYU ISA BILBIS APC
108 ZAMFARA WEST ABDUL’AZIZ YARI APC
109 FCT PHILIP ADUDA PDP

Get the amazing y. 786a2 Trilogy: The inheritance, Game of losers and Love has a mind of its own.

Please Click here To Buy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.